IMG-LOGO
Препорачано од
gifing logo

Експертите зборуваат

Постирано Dec 03, 2019

Позитивните својства на наутот во исхраната

Наутот претставува извор на јаглени хидрати и протеини. Заедно сочинуваат 80% од вкупната сува материја во семето што е значително повеќе во споредба со другите мешункасти растенија. Наутот не содржи холестерол и воедно е добар извор на диетални влакна, првенствено растворливи влакна кои го стабилизираат нивото на шеќер во крвта па од таму погоден е за консумација и од страна на дијабетичари, има низок гликемиски индекс, витамини и минерали .

0 Коментари
Showing 7-7 of 7 items.
Претплати се на нашиот newsletter и секоја недела добивај совети од нашиот тим. Дознај ги најновите планови!
Добиј ги најновите понуди