IMG-LOGO
Препорачано од
gifing logo

Македонско традиционално мени

Македонската кујна претставува белег на богатата Македонска традиција. Нејзината разновидност претставува доказ на нашето богатство. Магичниот спој на состојките, кој што е единствен ни го доловува минатото кое што секогаш е носталгично обоено. Сето ова претставува сон на секој гурман.
Голем број од јадењата кои што биле бележје на Македонија во минатото се консумираат и денес.  Усовршени, но се уште прекрасни, кој ги нуди македонската традиционална кујна. Со цел да ви ја доловиме една од највкусните храни во светот за вас подготвивме мени за 22 работни денови или вкупно 66 оброци. Доколку сте спречени од било која причина да зготвите храна, препуштете ни го тоа на нас и уживајте во вкусовите на традицијата.

12540.00 МКД
Број на оброци: 66
Период: 22 дена
Достава: Понеделник - Петок
Breakfast
Доручек
Качамак со сирење и кајмак: Пченкарно брашно, сирење, кајмак
Cal.
Lunch
Ручек
Полнети пиперки: Пиперки, мелено месо, кромид, зачини, маслиново масло, леб. Салата:Марула, рукола, патлиџан, црвена пиперка
Cal.
Diner
Вечера
Ролат со тиквичка или спанаќ: Брашно, тиквички, павлака, јајца, урда, шунка
Cal.
Breakfast
Доручек
Потпечени јуфки со урда и кајмак: Јуфки, сирење, јајца, кајмак
Cal.
Lunch
Ручек
Грашок со свинско каре: Грашок, кромид, свинско каре, зачини, магдонос, павлака, леб.Салата: Црвена зелка, роквица, краставица
Cal.
Diner
Вечера
Сутлијаш: Млеко, ориз, кафеав шеќер, ванила, цимет
Cal.
Breakfast
Доручек
Телешка чорба: Телешко месо, морков, компир, целер, пашканат, кромид, лебче
Cal.
Lunch
Ручек
Гулаш со јунешко и пире: Јунешка кртина, кромид, доматно пире, компир, леб. Салата: Домат, краставица, пиперка
Cal.
Diner
Вечера
Макало со компир и суви пиперки: Компир, суви пиперки, маслиново масло, зачини, маслинки
Cal.