IMG-LOGO
Препорачано од
gifing logo

Македонско традиционално неделно мени

Македонската традиционална кујна претставува неразделив дел од нашата традиција. Нејзиниот незаменлив вкус, разновидност се приготвени со многу љубов. Некои рецепти се обновени и прилагодени на денешното време, но и тие се исто толку вкусни, сега веќе се достапни и во нашата кујна. Зготвени од вештите раце на нашите готвачи и преточени во вкусни оброци со мирисот на традицијата, доставени точно навреме на вистинската адреса. Со цел да ги пробате традиционалните вкусови за вас подготвивме неделно мени сочинето од 15 оброци за 5 работни денови.
 

3350.00 МКД
Број на оброци: 15
Период: 5 дена
Достава: Понеделник - Петок
Breakfast
Доручек
Качамак со сирење и кајмак: Пченкарно брашно, сирење, кајмак
Cal.
Lunch
Ручек
Полнети пиперки: Пиперки, мелено месо, кромид, зачини, маслиново масло, леб. Салата: Марула, рукола, патлиџан, црвена пиперка
Cal.
Diner
Вечера
Ролат со тиквичка или спанаќ: Брашно, тиквички, павлака, јајца, урда, шунка
Cal.
Breakfast
Доручек
Потпечени јуфки со урда и кајмак: Јуфки, сирење, јајца, кајмак
Cal.
Lunch
Ручек
Грашок со свинско каре: Грашок, кромид, свинско каре, зачини, магдонос, павлака, леб. Салата: Црвена зелка, роквица, краставица
Cal.
Diner
Вечера
Сутлијаш: Млеко, ориз, кафеав шеќер, ванила, цимет
Cal.
Breakfast
Доручек
Телешка чорба: Телешко месо, морков, компир, целер, пашканат, кромид, лебче
Cal.
Lunch
Ручек
Гулаш со јунешко и пире: Јунешка кртина, кромид, доматно пире, компир, леб. Салата: Домат, краставица, пиперка
Cal.
Diner
Вечера
Макало со компир и суви пиперки: Компир, суви пиперки, маслиново масло, зачини, маслинки
Cal.