IMG-LOGO
Препорачано од
gifing logo

Хроно исхрана- рестриктивен период

Почетната фаза во хроно исхраната, во траење од 28 дена, овозможува губиток на килограми за кратко време. Доколку во овој период се постигне посакуваната тежина периодот на рестрикција може и да се прекине, додека во некои ситуации може и да се продолжи. Во овој период телото се чисти од токсини, киселоста на организмот ги постигнува прифатливите размери, нивото на холестерол и шеќер во крвта се намалува и организмот се ослободува од вишок на течности. Во овој период на хроно исхраната  некои намирници се исфрлени или нивниот внес е ограничен. Тоа се должи на нивниот висок гликемиски индекс преку кои внесот на шеќери особено намирници кои содржат прости шеќери е сведен на минимум или целосно исклучен. Во овој период дозволени се три оброци кои се земаат на растојание од 5 часа.
 

14800.00 МКД
Број на оброци: 66
Период: 22 дена
Достава: Понеделник - Петок
Breakfast
Доручек
Намаз Баба Гануш со хроно леб и фета сирење: Модар патлиџан, сок од лимон, лук, таан, ким, рузмарин, шафран
Cal.
Lunch
Ручек
Панга во зеленчук: Панга, тиквица, модар патлиџан, домат, лук, магдонос, лимон, црвен пипер, маслиново масло, рузмарин. Салата: Марула, рукола, патлиџан, црвена пиперка
Cal.
Diner
Вечера
Мафини со белки и зеленчук: Белки, блитва, масло од гроздови семки, хималајска сол. Салата: Зелка, краставица
Cal.
Breakfast
Доручек
Овесни погачици: Овесни снегулки, белка од јајце, фета сирење
Cal.
Lunch
Ручек
Свинско каре со зеленчук: Свинска печеница (каре), брокула, кромид, домат, лук, сенф, био зачин, хималајска сол, маслиново масло. Салата: Црвена зелка, роквица, краставица
Cal.
Diner
Вечера
Пилешка плескавица: Пилешко мелено месо, кромид, лук, магдонос, маслиново масло, путер, хималајска сол. Салата: Марула, рукола, дајкон, семки
Cal.
Breakfast
Доручек
Здрава каша: Киноа, бадемово млеко, органско какао, рогач, целијонски цимет, кокосово брашно, мелен лен, ливчиња бадем
Cal.
Lunch
Ручек
Маринирани карабатаци: Карабатаци, маслиново масло, лук, хималајска сол, магдонос, оригано. Салата: Домат, краставица, пиперка
Cal.
Diner
Вечера
Омлет од белки и пиперка: Белки, пиперка, масло од гроздови семки, хималајска сол. Салата: Зелка, зелена пиперка, маслинки.
Cal.