IMG-LOGO
Препорачано од
gifing logo

Вегетаријанска исхрана

Хроно програмата е погодна и за оние што водат вегетаријански начин на исхрана. Секој организам како индивидуа има различни потреби и барања кон  храната. Во секојдневието се соочуваме со различни видови на алергии од храна, па сме принудени одредени намирници да ги отстраниме од секојдневната исхрана.Такви алергени се јајцата , млекото , лактозата од млечните производи. Месото и млечните производи во одредени случаеви можат да му наштетат на нашиот организам. Од нутритивна гледна точка постојат многу намирници кои би ни ги задоволиле потребите од протеини, кои се главни градливи елементи на исхрана. Воедно зеленчукот е идеален извор на диетални влакна и консумирајќи го во свежа сосотојба тој е богат со витамини и вода, па од тука може да се констатира дека постои група на консументи кои  секојдневно поубаво би функционирале само со внес на исхрана од растително потекло.  
Овој начин на исхрана базиран според временски часовник на земање на оброците, само со намирници од растително потекло , вклучувајќи ја и рибата како идеален извор на Омега 3 масни киселини е идеален и за време на постите .

12700.00 МКД
Број на оброци: 66
Период: 22 дена
Достава: Понеделник - Петок
Breakfast
Доручек
Хроно леб со хумус и домат: Хроно леб, хумус , домат
Cal.
Lunch
Ручек
Полнети тиквички со печурки и свежа салата :Тиквици, печурки, био зачин, маслиново масло, салата
Cal.
Diner
Вечера
Крем супа од карфиол: Карфиол, кромид, маслиново масло,био зачин, магдонос
Cal.
Breakfast
Доручек
Каша од овес со динстан спанаќ и пропржен кромид: Овес , кромид, спанаќ, маслиново масло , хималајска сол
Cal.
Lunch
Ручек
Печен зеленчук со пире од крафиол: Брокула, прокељ, тиквица, лук, карфиол, маслиново масло , био зачин, хималајска сол
Cal.
Diner
Вечера
Чорба од грашок со свежа салата : Грашок, кромид, маслиново масло, биоа зачин,свежа сезонска салата
Cal.
Breakfast
Доручек
Уштипци со ,,DishWish” намаз и маслинки: "DishWish" намаз подготовката: Пиперки, бадеми, црн домат, сенф, лук, био зачин, Наутови уштипци: наут, кромид, био зачин, магдонос, сусам, маслиново масло
Cal.
Lunch
Ручек
Полнети пиперки со праз и доматно пире : Праз, доматно пире, црвени пиперки или бабури , био зачин , маслиново масло
Cal.
Diner
Вечера
Стапчиња од свеж морков со сос: Тиквица, пиперка, лук, сок од лимон, хималајска сол, свежи моркови
Cal.