IMG-LOGO
Препорачано од
gifing logo

Неделно мени- регуларна хроно исхрана

Хроно исхраната се базира на три основни постулати и тоа: да се внимава што се јаде, да се внимава кога се јаде и да се внимава на комбинациите од кој се приготвени оброците. Прескокнувањето на оброците, нивна замена или внесување на намирници кои немаат соодветна нутритивна вредност, доведува до негативен баланс во организамот. Во хроно исхраната оброците се земаат во точно определена временска рамка. Со овој начин на исхрана се регулира нивото на инсулин во крвта и се намалува ризикот од таложење на масно ткиво во телото. Јаглените хидрати се земаат само наутро што претставува најдобар начин за регулирање на телесната тежина, и процесираната храна е целосно исклучена во хроно исхраната.Ова мени е наменето за сите они кои сакаат да започнат со регуларната хроно исхрана но до сега немале можност да ја испробаат таа исхрана. Овој пакет содржи 3 комплетни хроно оброци за период од 5 работни денови, составени од Др. Ана Гифинг. 

3880.00 МКД
Број на оброци: 15
Период: 5 дена
Достава: Понеделник - Петок
Breakfast
Доручек
Омлет со сувомеснато: Jајца, сланина, домат, хроно леб
Cal.
Lunch
Ручек
Грчка мусака со модар патлиџан и јунешко месо: Модар патлиџан, јунешко мелено месо, кромид, лук, домати, магдонос, јајца, зачин. Салата: Марула, рукола, патлиџан, црвена пиперка
Cal.
Diner
Вечера
Мафини од белки и зеленчук: Белки, спанаќ, тиквички, хималајска сол, масло од гроздови семки. Салата: Зелка, краставица
Cal.
Breakfast
Доручек
Интегрални тестенини со спанаќ и сирење: Интегрални тестенини, јајце, козјо сирење, спанаќ, масло од гроздови семки, хималајска сол
Cal.
Lunch
Ручек
Пилешки ролат со спанаќ: Пилешко месо, спанаќ, лук, хималајска сол, бибер, маслиново масло. Салата: Црвена зелка, роквица, краставица
Cal.
Diner
Вечера
Ослич во сос од зеленчук: Филети од ослич, маслиново масло, пиперка, тиквичка, магдонос, лимон, зачини. Салата: Марула, рукола, дајкон, семки
Cal.
Breakfast
Доручек
Тријаголници со сирење: Хељдини кори, сирење, семки, кисело млеко, хималајска сол, маслиново масло
Cal.
Lunch
Ручек
Печени пилешки батаци: Пилешки батаци, интегрален ориз, печурки, јатки. Салата: Домат, краставица, пиперка
Cal.
Diner
Вечера
Омлет од белки и пиперка: Белки, пиперка, масло од гроздови семки, хималајска сол. Салата: Зелка, зелена пиперка, маслинки
Cal.